Wczytuję dane...
Różnice w kolorach

Kolory na ekranie urządzenia, którego przeglądasz wzorce naszych produktów są wyświetlanie w przestrzeni barw RGB, natomiast paletą kolorystyczną wykorzystywaną do druku jest paleta CMYK.

Jakie są różnice?

Palety RGB oraz CMYK mają różne składowe kolorów. Paleta RGB składa się z trzech wiązek światła - czerwonego (red), zielonego (green) oraz niebieskiego (blue), natomiast paleta CMYK z kolorów określanych jako Cyjan, Magenta, Yellow i Black (oznaczany jako K).

W wyniku mieszania trzech lub czterech kolorów z palet CMYK lub RGB uzyskuje się wszystkie inne kolory, liczone w milionach odcieni.

Zakresy kolorystyczne, które możemy wyobrazić sobie jako zbiór wszystkich możliwych do uzyskania kolorów w ramach palety CMYK oraz RGB są różne. Niektóre kolory możliwe do uzyskania w palecie CMYK są niemożliwe do uzyskania w RGB i odwrotnie.

Paleta CMYK korzysta z 4 kolorów, dzięki którym uzyskuje się pozostałe kolory. Kolory CMYK to kolory drukarskie. W zasadzie powinny być jednakowe w każdym przypadku, ale w praktyce tak nie jest. Zależy to od urządzenia na którym się drukuje, technologii druku, profili drukarskich i wielu innych czynników. Dlatego też przy drukowaniu np. na drukarkach cyfrowych trudno jest uzyskać identyczny kolor. Inaczej mówiąc - kolory na różnych drukarkach cyfrowych będą podobne, ale nie identyczne.  Bardzo podobne, niemal identyczne kolory  uzyskuje się w  technologii druku offsetowego ponieważ kolory CMYK to gotowe do zmieszania farby czyli wyżej wspomniane cyjan, magenta, black i yellow.

Jaki jest tego efekt?

Kolory na gotowej tablicy będą odmienne od kolorów widocznych na ekranie monitora. Ekrany monitora  różnią się matrycą, kalibracją kolorystyczną, najczęściej jest tak, że ten sam obraz ma różne kolory w zależności od monitora lub ekranu smartfona na którym go przeglądamy, aby się przekonać wystarczy włączyć nasz sklep tablicee.pl na telefonie komórkowym i porównać kolory z wyświetlanymi na ekranie komputera. Czasami zdziwisz się jak duże są to różnice. Co warto dodać, kolory, które widzisz na ekranach są wyświetlanie w wiązce kolorystycznej RGB, i tylko kalibracja   ekranów  na urządzeniach może spowodować wyświetlanie tego samego koloru podobnie na kilku prawidłowo skalibrowanych monitorach, więc przy zmianie palety na CMYK, różnice będą jeszcze bardziej widoczne.

Znaczenie w odbiorze koloru ma również jasność ekranu, w przypadku różnej jasności, nawet na tych samym urządzeniach, kolory będą się różnie wyświetlać.

Prostym przykładem ukazującym trudność w odwzorowaniu kolorów jest biała kartka papieru, która po przyłożeniu do ekranu na którym mamy włączony edytor tekstu np. notatnik z białym ekranem, będzie miała inny kolor biały od tego na kartce, chociaż pierwotnie wydaje się, że oba kolory białe powinny być identyczne.

Jakie to ma znaczenie?

Kolor, który uzyskasz na gotowej tablicy nie będzie wiernie odwzorowywał tego co widzisz na ekranie monitora, ale będzie możliwie zbliżony. Różnice te wynikają z wielu czynników:

- rodzaju stosowanego podkładu na którym wykonywany jest wydruk, w zależności od koloru bazowego na którym drukowany jest kolor, przy użyciu tego samego zestawu kolorystycznego CMYK uzyskamy odmienne efekty kolorystyczne. Szczególne znaczenie ma to w przypadku produktów odblaskowych w których tło nie jest krystalicznie białe,

- oświetlania w którym oglądasz tablice, kolory inaczej będą wyglądać przy świetle dziennym, a inaczej przy sztucznym oświetleniu,

- używanych tuszy do druku i czasu produkcyjnego. Zestaw tuszy CMYK pochodzący od tego samego dostawcy może ulegać zmianie w czasie  w zależności od cyklu produkcyjnego lub stosowania zamienników, dlatego finalnie uzyskany kolor może być nieznacznie inny. Jeśli zamówiłeś u nas kiedyś tablicę i chciałbyś uzyskać dokładnie ten sam kolor co poprzednio, może się to okazać niemożliwe, bardzo zbliżone lub identyczne do pierwowzoru, ale nie ma możliwości precyzyjnego ustalenia tego czy kolory będą  identyczne.

- urządzenia na którym przeglądasz ofertę sklepu tablicee.pl, w zależności od ustawień monitora, mogą pokazywać różne odcienie teoretycznie tych samych kolorów.

Co teraz?

Spokojnie, nie oznacza to jednak, że nie uda się zamówić tablicy w określonym kolorze, jeśli na ekranie widzisz kolor, który słownie możemy opisać jako np. „kolor żółty”, to realna tablica również będzie w kolorze „żółtym”, ale nie będzie to ten sam kolor, który widziałeś na ekranie urządzenia.

Najprościej mówiąc - monitor świeci (RGB), a druk (CMYK) jest fizycznie wykonany na określonym nośniku. Nigdy nie będzie identyczny.

Staramy się żeby kolory stosowane na wydrukach przez naszych doświadczonych grafików spełniały Państwa oczekiwania. 

Dobrego dnia!